Životopis

Dagmar Pecková, nositelka ceny Thálie za rok 2000 za roli Carmen ve stejnojmenné opeře, držitelka nejvyššího krajského vyznamenání Ceny za zásluhy o Pardubický kraj, se narodila v Chrudimi. Studovala na Státní konzervatoři v Praze a po angažmá v Sächsische Staatsoper v Drážďanech byla několik let členkou Staatsoper v Berlíně.

Během své úspěšné profesionální kariéry se představila na světových operních a koncertních scénách jako např. Bayerische Staatsoper, Carnegie Hall New York, Concertgebouw Amsterdam, Grand Théâtre de Genève, Hamburgische Staatsoper, Národním divadle v Praze, Opéra de Monte-Carlo, Opéra National de Paris, Opernhaus Zürich, Royal Opera House Covent Garden London, San Francisco Opera, Sächsische Staatsoper, Staatstheater Stuttgart, Theater Basel, Théâtre du Châtelet Paris, Teatro Sao Carlo v Lisabonu, Wigmore Hall v Londýně ad.

Vystupovala opakovaně na prestižních mezinárodních hudebních festivalech jako je Edinburg International Festival, Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl nebo Schleswig-Holstein Musik Festival, kde byla v roce 2004 rezidenční umělkyní.

Zpívala pod uměleckým vedením významných dirigentů, jakými jsou J. Bělohlávek, S. Bychkov, S. Cambreling, P. M. Davies, Ch. von Dohnanyi, Ch. Dutoit, Ch. Eschenbach, V. Fedoseyev, M. Honeck, N. Järvi, Ch. Mackerras, K. Nagano, F. Luisi, V. Neumann, L. Pešek, K. Petrenko, G. Prétre, P. Schneider, S. Young či W. Sawallisch.

Opakovaně spolupracovala s prestižními orchestry jako je např. Bamberger Symphoniker, BBC Symphony Orchestra, Cleveland Symphony, Česká filharmonie, Dresden Philharmonic Orchestra, DSO Berlin, London Symphony, Münchner Philharmoniker, NHK Symphony Orchestra Tokyo, Orcherstre de la Suisse Romande, Pittsburg Symphony, Orchesters of WDR, SWR, MDR a NDR, Philharmonisches Staatsorchester Hamburg, PKF – Prague Philharmonia, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, RSO Frankfurt, Staatskapelle Berlin, Staatskapelle Dresden, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, The Philharmonia, Tonhalle Zürich, Wiener Philharmoniker, Wiener Symphoniker ad.

Její nahrávky vyšly u nahrávacích společností Hänssler Classic, Teldec, Warner Music a Supraphon, kde vydala svá další alba (Wanted, Mahlerovu Píseň o zemi, Nativitas, The Magical Gallery a Exaltatio). Je držitelkou tří Zlatých desek Supraphonu – za album Dvořákovy písně (2001) a za alba Wanted (2017) a Nativitas (2018).

Intenzivně se věnuje také vlastním koncertním projektům – např. operní recitál Hříšnice (2015), kabaretní revue Wanted (2017) či písně s vánoční tematikou Nativitas (2018) a Exaltatio (2020). V roce 2017 založila ve svém rodišti Hudební festival Zlatá Pecka, v jehož rámci je hlavním uměleckým garantem projektů na podporu mladých začínajících talentů – Talentissimo (pro mimořádně nadané děti do 15 let) a Pěvissimo (pro začínající zpěváky).

K velice významným uměleckým činnostem Dagmar Peckové patří její současné činoherní aktivity – představení Jana Jiráně Carmen y Carmen, ve kterém jako Carmen vystupuje společně s Bárou Hrzánovou, a Mistrovská lekce Terrence McNallyho roli Marie Callas, kterou nastudovala v Městském divadle Mladá Boleslav a za kterou získala širší nominaci na Cenu Thálie v oboru činohra. Na prkna Státní opery se vrátila v roce 2021 Annou z Weill–Brechtova operního baletu Sedm smrtelných hříchů, do Národního divadla pak v roce 2022 jako Vypravěč ve Stravinského oratoriu Oidipus Rex a ve Stavovském divadle se v roce 2024 objevila v německy mluvené roli Haushofmeistera ve Straussově Ariadně na Naxu.